Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dymnivky

24. 6. 2008

Corydalis intermedia - dymnivka bobovitá

Popis:

Vytrvalá, 5 až 25 cm vysoká bylina s malou a plnou podzemní hlízou. Lodyha přímá nebo vystoupavá. Listy dlouze řapíkaté, 2x 3četné, lístky obvejčité, dlanitě dělené. Květy v 1 až 8květých hroznech, 10 až 15 mm dlouhé, světle nachové, zřídka bílé, ostruha rovná nebo jen mírně dolů ohnutá, listeny pod květenstvím celokrajné. Plodem je tobolka. Kvete v III až V.

 

Stanoviště:

Smíšené a listnaté lesy, háje, křoviny, na půdách rozmanitých, od humózních a výživných až po chudé, kamenité a skalnaté.

 

Jedy:

Zřejmě obsahuje stejné či podobné alkaloidy jako dymnivka žlutá.

 

 

Corydalis solida - dymnivka plná

 

Popis:

Vytrvalá, 10 až 30 cm vysoká bylina s velkou a plnou podzemní hlízou. Lodyha přímá, na bázi s jedním (jen zřídka s více) bledou až žlutavou šupinou. Listy nejčastěji 2, dlouze řapíkaté, 2x 3četné, lístky dlanitě dělené ve 2 až 3 obvejčité úkrojky. Květy uspořádány v cca 7 až 20květém hroznu, přibližně 2 cm dlouhé, špinavě červené, zřídka růžové, bílé nebo fialové, ostruha dlouhá, obvykle vzhůru směřující a na konci mírně dolů ohnutá. Listeny v květenství dlanitě členěné ve 3 až 6 úkrojků. Plodem jsou tobolky. Kvete v III až V.

 

Stanoviště:

Listnaté a lužní lesy, háje, křoviny, na půdách rozmanitých, od humózních a výživných až po chudé, převážně ale hlinité a nevápnité.

 

Jedy:

Rostlina obsahuje ve všech svých částech asi 20 různých alkaloidů, nejvíce je jich přítomno pravděpodobně v hlízách (až 6 %). Tyto alkaloidy (nebo některé z nich) působí zejména na nervový systém, vyvolávají slabší narkózu, poškozují vasomotorické centrum, u zvířat byl po požití dymnivky pozorován stav podobný katalepsii (ztuhlost svalů, ztrnulé zachování polohy končetin). Vedle toho snižují krevní tlak a tlumí střevní peristaltiku.

 

Pěstování:

Dymnivka plná vyžaduje humózní a vlhčí půdu, dobře roste i v polostínu, takže se hodí např. k vysazení pod stromy či keři, kde časem vytvoří "kvetoucí koberec". Množí se nejlépe dělením trsů po odkvětu, tj. koncem jara.

 

Corydalis lutea - dymnivka žlutá (chocholačka žlutá)

 

Popis:

Vytrvalá, 10 až 40 cm vysoká bylina. Listy 2x až 3x zpeřené, lístky řapíčkaté, 3 až 5dílné, úkrojky celokrajné nebo laločnaté. Hrozny dlouze stopkaté, jednostranné, s 5 až 15 květy, které jsou žluté. Kvete v V až IX.

 

Jedy:

Obsahuje toxické alkaloidy (např. korydalin a korybulbin, bulbokapnin, protopin). Rostlina je řazena mezi slabě jedovaté, otravy byly pozorovány jen u zvířat.

 

Pěstování:

Dobře prospívá na výslunní i polostinném stanovišti, v dobře propustné, humózní, ale nevysýchavé půdě. Množí se dělením trsů na konci jara nebo semenem, v našich podmínkách se často vysemeňuje zcela samovolně.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář