Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čistec

21. 6. 2008

Stachys sylvatica - čistec lesní

 

Popis:

Vytrvalá bylina, lodyha přímá 30 až 120 cm vysoká, jednoduchá nebo větvená, chlupatá. Listy dlouze řapíkaté, chlupaté, srdčité až široce vejčité, špičaté, pilovité. Lichopřesleny nejčastěji 6květé, listeny kopinaté, zubaté, delší než květy. Květy na krátkých stopkách, kalich trubkovitě zvonkový, 4 až 7 mm dlouhý, asi do 1/3 členěný, koruna 12 až 17 mm dlouhá, temně nachově červená s bílou kresbou. Plodem je tvrdka.

 

Stanoviště:

Listnaté lesy, paseky, křoviny, horské lužní lesy, přednostně na vlhkých až mokrých, hlinitopísčitých a humózních půdách.

 

Léčitelství:

Obsahuje betainy (stachidrin, betonicin, turicin, trigonellin), cholin, allantoin, třísloviny, silici, sliz, kyselinu tanovou a vitamíny.
Sbírá se kvetoucí nať (Herba sideritis), nejlépe těsně po rozkvětu, někdy se sbírají jen samotné listy, které jsou nejlepší těsně před rozkvětem.
Droga působí sedativně, snižuje krevní tlak, zvyšuje tonus dělohy, staví krvácení (mírně zvyšuje srážlivost krve), nejčastěji se užívá v gynekologii při silném krvácení, lze ji však použít k zastavení jakéhokoliv krvácení (k tomuto účelu lze použít čerstvého naklepaného listu). Odvaru z čistce se užívá při nemocích prostaty a dolních cest močových (1 polévková lžíce se vaří ve sklenici vody 3 minuty, pak se nechá 15 minut luhovat, užívá se 3x denně před jídlem po dobu as 3 týdnů). Protože však odvar není valné chuti, nejčastěji se užívá ve formě tinktury, 3x až 4x denně 20 až 25 kapek.
České rodové jméno rostliny je odvozeno právě od jejího užití v lidové medicíně, neboť čistec rány nejen hojí, ale i čistí.

 

Stachys palustris - čistec bahenní

 

Popis:

Vytrvalá bylina, lodyha přímá 30 až 120 cm vysoká, obvykle nevětvená, chlupatá. Dolní listy krátce řapíkaté, horní přisedlé, podlouhle kopinaté, na bázi srdčité. Lichopřesleny složené nejčastěji ze 6 až 12 květů, koruna purpurově červená s tmavší kresbou. Plodem je tvrdka. Kvete v VI až IX.

 

Stanoviště:

Okraje lužních lesů, rákosiny, křoviny, vlhké louky, vlhčí místa na polích, příkopy, okraje cest, rumiště. Roste na půdách vlhkých až mokrých, těžkých, hlinitých, slabě kyselých až neutrálních, na živiny bohatých.

 

Užití:

Pro jedlé hlízy býval u nás pěstován S. sieboldii (S. affinis), čistec hlíznatý, který je však některými autory považován za poddruh S. palustris. Původní je v Japonsku, odkud byl roku 1887 přivezen do Francie a dále se pak šířil do střední Evropy, Anglie i Ruska. Je odolný vůči mrazu a vyžaduje lehčí, ne příliš vlhké a spíše nevápnité půdy.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář