Jdi na obsah Jdi na menu
 


Succisa pratensis - čertkus luční

21. 6. 2008

Popis:

Bylina vysoká asi 15 až 100 cm, v horní polovině větvená. Přízemní a dolní listy řapíkaté, kopinaté nebo eliptické až úzce obvejčité, na okraji oddáleně vroubkované, horní kopinaté a přisedlé. Květní hlávky zpočátku polokulovité, později kulovité až válcovité, květy tmavě modré nebo modrofialové, vzácně bílé nebo růžové. Kvete v VII až X.

 

Stanoviště:

Vlhké louky a pastviny, slatiny, okraje vlhkých cest, světlé střídavě vlhké lesy. Roste na střídavě vlhkých, neutrálních až slabě kyselých, humózních, jílovitých až hlinitých nebo rašelinných půdách.

 

Léčitelství:

Obsahuje saponiny, glykosid scabiotin, kyselinu tannovou, škrob, tanin, sacharosu, hořčiny, pryskyřice a snad i fytoncidně působící látky (rostlina není chemicky zcela prozkoumána).
Sbírá se nať (Herba succisae pratensis) během léta nebo oddenek brzo na jaře nebo na podzim.
Droga se užívá při nemocích dýchacích cest (např. kašel, bronchitida, astma), působí močopudně, hojí rány, v některých případech pomáhá při závratích, jako pomocný lék se užívá při metabolických poruchách.
Nať se připravuje ve formě nálevu, oddenek obvykle ve formě odvaru. Omývání nebo koupel v odvaru se užívá na alergické ekzémy. Na závratě či nervové záchvaty (např. epileptické) se osvědčila tinktura připravená z čerstvého kořene.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

semena nebo sazenice

(aleš david, 11. 11. 2008 16:52)

dají se sehnat semena nebo sazenice čertkusu lučního?má šanci růst na hanušovické vrchovině?a.d.