Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prunella vulgaris - černohlávek obecný

21. 6. 2008

Popis:

Vytrvalá 5 až 25 cm vysoká rostlina. Lodyha přímá nebo vystoupavá, nevětvená nebo větvená v paždí listů, nepravidelně 4hranná. Listy řapíkaté, jen nejhořejší pár obvykle přisedlý, vstřícné, křižmostojné, čepel vejčitá, celokrajná nebo jen slabě zubatá, nejvyšší pár listů těsně přisedlý pod květenstvím. Květy v okrouhlém nebo vejčitém lichoklasu, kalich hnědočervený, koruna modrá, horní pysk přilbovitý. Kvete v červnu až srpnu, na sečených loukách i vícekrát do roka.

Stanoviště:

Trávníky, sečené louky, zahrady, parky, pastviny, meze, lesní paseky. Dává přednost mírně vlhkým, humózním hlinitým až hlinitojílovitým půdám s neutrální až slabě kyselou reakcí.

Léčitelství:

Obsahuje třísloviny, hořčiny, pryskyřice, silice, olejnaté substance, kaučuk a dosud ne dobře prozkoumanou látku zvyšující srážlivost krve.
Sbírá se nať (Herba consolidae minoris) v době květu. Droga zvyšuje srážlivost krve a podporuje hojení ran, má protizánětlivé účinky (lze použít např. jako kloktadlo při angíně), užívá se při bolestech žaludku, při zánětu žaludku, hemeroidech, ve formě koupele utišuje bolesti svalů a kloubů.
Na hojení ran se užívá jemně mletý prášek z usušené drogy (používá se jako zásyp) nebo obklady z čerstvých rostlin (droga rány čistí, desinfikuje a potlačuje vznik hnisu). Odvar (vaří se jen asi 2 minuty) se užívá jako hemostatikum (zastavuje krvácení), při žaludečních problémech se užívá nálev, který lze použít i při bolesti v krku (1 polévková lžíce drogy na 0,3 l vody, pije se 3x denně před jídlem).